VIDEO

Czym jest telewizja internetowa?

Czym jest telewizja internetowa?

Wiele osób zastanawia się, czym właściwie jest telewizja internetowa. To znany nam model rozrywki, który różni się od tradycyjnej telewizji tym, że kanały nadawane są bezpośrednio z sieci.

Telewizja i kanały na żądanie

Sieci IPTV są zaprojektowane do przesyłania sygnałów wideo przy użyciu protokołu IP. Biorąc pod uwagę możliwość korzystania z IPTV do różnych usług, takich jak VoD, indywidualny pakiet kanałów, gdzie darmowe filmy online są dostępne non stop oraz możliwość przeglądania nagranych treści, staje się oczywiste, że w przeciwieństwie do standardowego podejścia do organizacji transmisji telewizyjnej, sieć IPTV jest zaprojektowana z uwzględnieniem możliwości obsługi ruchu multiemisji i emisji pojedynczej. (Tzw. Multicast jest niezbędny do optymalizacji ruchu i zmniejszenia obciążenia sieci. Technologia ta pozwala jednej transmisji, w przypadku, gdy kilku subskrybentów jednocześnie wyświetla tę samą treść, emituje jeden strumień do sieci, zamiast transmitować do każdego abonenta osobny sygnał). Ponadto technologia IPTV ma kilka unikalnych funkcji technicznych,

Aby oglądać darmowe filmy online w ten sposób, przede wszystkim wymagana jest dość szeroka przepustowość internetu: standard kodowania cyfrowego MPEG-2 jest najczęściej używany podczas kodowania sygnału telewizyjnego, a dla wysokiej jakości transmisji treści wideo w tym formacie prędkość dostępu abonenta do sieci powinna wynosić co najmniej 4 Mb / s. Jeśli mówimy o transmisji HDTV, wymagana jest prędkość co najmniej 14 Mb / s. Są to jednak minimalne wymagania dotyczące ruchu grupowego. Jeśli planujesz uruchomić usługę VoD, szybkość dostępu należy odpowiednio zwiększyć.

Zalety telewizji internetowej

IPTV, jako technologia interaktywna, ma wiele zalet. Szeroki zakres usług, które operatorzy telewizji płatnej mogą świadczyć za pomocą IPTV dotyczy takich zjawisk jak:

  • Streaming
  • Opóźniona transmisja
  • Wideo na żądanie
  • Aplikacje interaktywne

Ogólnie rzecz biorąc, IPTV jest tą samą telewizją kablową, z tą różnicą, że architektura sieci IP pozwala kontrolować bazę abonentów i otrzymywać informacje zwrotne od klientów. Aby abonent dostawcy Internetu mógł „kupić” usługę IPTV, dostawca musi zadbać o zorganizowanie pełnej architektury IPTV. Dwa elementy tej architektury są po stronie użytkownika. To jest tak zwane brama mieszkalna, tj. urządzenie działające jako brama sieciowa do uzyskiwania dostępu do zasobów internetowych oraz STB (urządzenie STB), urządzenie odbierające sygnał IPTV i dekodujące je do oglądania na ekranie telewizora. W większości przypadków wystarczy nam jednak nieco lepszy telewizor i dostęp do Internetu.