VIDEO

Jak odróżniamy komedię obyczajową od innych gatunków kina

Jak odróżniamy komedię obyczajową od innych gatunków kina

Odróżnienie gatunków kina wydaje się dość ciekawym zadaniem, biorąc pod uwagę to, jak wiele opcji może zaoferować nam współczesna kinematografia. Porównując wybrane gatunki do klasyki polskiego kina, jakim są “Sami Swoi”, postaramy się opisać tę kwestię jak najdokładniej.

Jak więc pokrótce opiszemy inne gatunki filmowe?

Zacząć możemy, wspominając o horrorach. Każdemu horror kojarzył się będzie ze strachem, ciężką akcją, która niekoniecznie będzie miała szczęśliwe zakończenie, jednocześnie często w horrorach występują sytuacje nierealne, które zdają się nam albo niemożliwe, albo występujące bardzo rzadko. Warto też wspomnieć o filmach akcji, które niekoniecznie muszą brylować fabułą, która wciska w fotel, ale za zadanie mają pokazać, cóż, akcję! Pościgi, bijatyki, szybkie auta, wybuchy, i tak dalej, zasadniczo film akcji ma sprawiać, że podczas dostrzegania adrenaliny, jaką bohaterowie odczuwają na ekranie, i my będziemy ją współodczuwać albo pragnąć jej. Następnie zwrócić uwagę warto na taki gatunek filmowy, jakim są dramaty. Mają one przedstawiać często historię ludzkiego życia oraz jego perypetie. Z reguły dramaty, w przeciwieństwie do filmów akcji, mają właśnie skupiać się na opowiedzeniu nam historii, na której będziemy mogli się skupić dzięki temu, że fabuła będzie wybitna. Na przedostatni ogień idą thrillery, które możemy nazwać ‘spokojniejszymi horrorami’, mają one wywołać u nas pewnego rodzaju strach, napięcie, zaskoczenie, rzadziej jednak przechodzą w historie nadnaturalne, często cechuje je ponury, ciężki klimat. Idealnym przykładem komedii, a dokładniej komedii obyczajowej, będzie film “Sami Swoi” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.

Jak więc możemy opisać komedię obyczajową na tle innych gatunków filmowych?

Wartka, szybka akcja, która obowiązkowo musi przesuwać się na tyle prędko, żeby trzymała nas w napięciu, różnego rodzaju żarty i dowcipy, od sytuacyjnych kawałów, po przerysowanie na przykład postaci, sytuacji społecznych. Nie może oczywiście zabraknąć świetnie grających aktorów, którzy będą umieć w pewnym sensie przekonać nas do uśmiechu. No właśnie, komedia ma obiecywać uśmiech, śmiech, radość, to jest jej najważniejsza cecha, ma ona bawić. Szczególnym dla komedii obyczajowej będzie fakt tego, że często za cel obiera sobie ona jakąś grupę społeczną, którą chce wyśmiać, przekoloryzując jej cechy szczególne. Jak wyżej zdążyliśmy już stwierdzić, “Sami Swoi” to film, który idealnie wręcz spełnia cechy dobrej komedii, dostarczając nam przy tym wszystkim najwyższe dawki uśmiechu. Przedstawia nam on historię dwóch rodzin, które nie mogą zakopać topora wojennego, więc kontynuują swoje niesnaski, których przebieg zdecydowanie wpływa na życie obydwu familii nie tylko w kwestii dwóch głów rodzin, które są ogniskami sporu, ale i młodszego pokolenia, które próbuje normalnie funkcjonować w tym zabawnym świecie.

Czy możemy teraz na własną rękę dostrzec to, jak prezentują się “Sami Swoi”?

Oczywiście, że tak! Serwisy VOD oferują nam dostęp do naprawdę wielu filmów, a jednym z nich jest “Sami Swoi” film, który może nas zaskoczyć niejednokrotnie, będąc idealnym przykładem najwyższej klasy komedii obyczajowej z lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Musimy tylko mieć dostęp do urządzenia, które korzysta z internetu i możemy tanio korzystać z legalnej telewizji internetowej, oglądając przy tym film “Sami Swoi”.